Taśma LED RGBW

Taśmy LED RGBW to jedne z najnowocześniejszych pasków z obecnie dostępnych na rynku. Oprócz wyboru dowolnego koloru z palety RGB oferują nam możliwość świecenia w intensywnej barwie bieli. W zależności od wybranego modelu taśmy LED RGBW może być to kolor ciepły, neutralny bądź zimny. Połączenie to daje ogromne możliwości aranżacyjne, a taśma LED RGBW oprócz dekoracyjnego aspektu, nabiera również funkcji oświetlenia dodatkowego. Diody RGBW swoje zastosowanie znajduje zarówno w przestrzeniach mieszkalnych, jak i w lokalach użytkowych. Świetnie sprawdzają się również w podświetleniu reklam. Obecnie można śmiało stwierdzić, że taśma LED RGBW oferuje oświetlenie , które przoduje w kompozycjach świetlnych nowoczesnych wnętrz, dodając im niepowtarzalnego charakteru.

Filtr

Taśmy LED RGBW – jakie wybrać?

W sklepie LED Expert znajdziesz szeroką gamę taśm LED wyposażonych w wydajne diody RGBW. Wybierając taśmy LED RGBW do swojego projektu, koniecznie musimy zwrócić uwagę na ich napięcie zasilające oraz moc. Taśma LED RGBW może być przeznaczona do zasilania prądem o stałym napięciu 12V lub 24V. W zależności od wybranego modelu i ilości zainstalowanych diod (30 lub 60 LED na 1m), pasek LED RGBW może pobierać 7,2W/m lub 14,4W/m. Taśmy LED RGBW możemy zakupić w pełnych rolkach o długości 5m lub w zależności od indywidualnych potrzeb – na metry. Ponadto każda taśma LED RGBW ma sekcje cięcia co 5 cm lub co 10 cm. Pozwoli to każdemu z naszych klientów dopasować długość taśmy do wymagań oświetleniowych konkretnego pomieszczenia. Najpopularniejsze taśmy LED RGBW to te o podstawowej klasie szczelności IP20. Są one przeznaczone do instalacji wewnętrznych. Kiedy chcemy zainstalować oświetlenie na zewnątrz lub w łazience, należy stosować paski wodoodporne z klasą szczelności IP65.

Ledy RGBW, czyli RGB z barwą białą

Taśma LED RGBW to połączenie możliwości dekoracyjnych, jakie oferuje taśma LED RGB z intensywnym światłem białym jednokolorowego paska. Istnieje wiele modeli LED RGBW, w których dioda RGB występuje naprzemiennie z diodą białą. W ofercie naszego sklepu znajdą państwo jednak najwyższej jakości produkty, czyli taśmy LED RGBW wyposażone w diody 4w1. Oznacza to, że każdy chip LED paska zmienia kolor w zależności od barwy wybranej przez użytkownika na sterowniku. Taśma LED RGBW daje nam możliwość wyboru dowolnego koloru z całej palety barw RGB, a także jednej z barw białych. Barwy białe występują w odcieniach neutralnej, zimnej oraz ciepłej bieli. Decyzja o odcieniu barwy zapada już w chwili zakupu danego modelu taśmy. Jeśli chcemy mieć możliwość regulacji temperatury barwy bieli, najlepszym rozwiązaniem będą taśmy LED RGB+CCT. Decydując się na Ledy RGBW, zapewnisz sobie nie tylko niesamowite, dekoracyjne efekty, ale także możliwość dodatkowego i funkcjonalnego oświetlenia problematycznych przestrzeni.

Dioda RGBW 4w1

Nowoczesna technologia w jakiej zostały wykonane diody RGBW 4w1, pozwala na emitowanie światła w dowolnym wybranym przez nas kolorze, a także w wybranej barwie białej. Cały skomplikowany mechanizm świecenia ukryty jest w jednej malutkiej diodzie, w której zawarte są 4 tzw. chipy. Trzy z nich odpowiadają za barwy, które nawiązują do poszczególnych liter: R-red, G-green, B-blue, a czwarta W to White, czyli barwa biała. Dioda RGBW 4w1 oparta ona jest na znanym, mocno świecącym chipie SMD 5050. Reasumując, diody RGBW mają możliwość emitowania dowolnej barwy światła z jednej diody. Każda barwa, wybrana przez sterownik LED, będzie świeciła w równomierny i jednolity sposób. Taśmy LED RGBW w zależności od wybranej mocy, mogą osiągać wydajność świetlną sięgającą aż 100 lm/W.

Paski LED RGBW – zastosowanie

Taśma LED RGBW znajduje szerokie zastosowanie w wielu przestrzeniach. Świetnie sprawdza się zarówno we wnętrzach mieszkań, jak i lokalach komercyjnych oraz użytkowych. W dekoracyjny sposób oświetli półki w szafie, lustro lub telewizor. Będzie niezastąpiona w aranżacji świetlnej sufitu, a zamontowana przy podłodze zapewni ciekawe, zwracające uwagę efekty. Wybierając paski LED RGBW w jednej chwili, za pomocą pilota, czy aplikacji w smartfonie możemy zmienić ich funkcję z dekoracyjnej na zadaniową. Zamontowane w trudno dostępnych wnękach lub np. w garderobie, dzięki białemu mocnemu światłu zapewnią funkcjonalność w pomieszczeniu. Taśma LED RGBW stosowana jest również w pubach, restauracjach, a także w sklepach, przy podświetleniu witryn lub wystaw. Dzięki możliwości wyboru dowolnego koloru RGB, a także światła białego jest uniwersalnym rozwiązaniem w oświetleniu domowych i komercyjnych projektów.

Taśma LED RGBW 24V – dla większych projektów

Paski LED RGBW o napięciu 24V przystosowane są do większych oraz bardziej złożonych projektów. Zasilane są prądem o wyższym napięciu, dzięki czemu na całej długości taśmy występują zdecydowanie mniejsze spadki napięcia. W związku z tym taśma LED RGBW 24V świetnie sprawdzi się w aranżacji bardzo długich odcinków oświetleniowych. Pamiętajmy jednak, że nawet w przypadku taśmy LED 24V, powinniśmy podłączyć zasilacz LED przynajmniej co 10 metrów paska.Niezbędne będzie zastosowanie również odpowiednich sterowników, obsługujących instalacje oświetleniowe o napięciu 24V DC. Korzystając z możliwości taśmy LED RGBW 24V oprócz niesamowitego efektu dekoracyjnego, zapewniamy również funkcjonalne oświetlenie nawet sporych przestrzeni, które często są problematyczne w przypadku standardowych pasków LED.

Taśma LED RGBW 12V – do podstawowych zastosowań

Do podstawowych aranżacji świetlnych bardzo dobrze sprawdza się taśma LED RGBW 12V. Decydując się na tego rodzaju pasek LED, pamiętajmy jednak o możliwych spadkach napięcia w przypadku instalacji długich odcinków. Aby uniknąć tego problemu oraz zachować jednolitą moc światła na całym odcinku taśmy LED, należy zasilać ją przynajmniej co 5 metrów. Taśma LED RGBW 12V najczęściej wykorzystywana jest w projektach, których długość całej instalacji nie przekracza długości jednej rolki paska (5 metrów). Jest bardzo chętnie wybierana w celach dekoracyjnych i do oświetlenia rozmaitych przestrzeni w lokalach mieszkalnych. Paski LED RGBW zastosowane jako oświetlenie dekoracyjne, a także zadaniowe zapewnią wyjątkowe efekty świetlne w każdej kompozycji oświetleniowej danego wnętrza.

Taśma LED RGBW – zestaw do samodzielnego podłączenia

Podłączenie taśmy LED RGBW nie jest specjalnie skomplikowanym zadaniem, ale wymaga zastosowania niezbędnych, dodatkowych akcesoriów. W zestawie razem z taśmą LED RGBW będziesz potrzebować sterownika, który umożliwi Ci wybór koloru światła, a także zewnętrznego zasilacza. Oba te komponenty powinny być przystosowane do napięcia zasilającego taśmę i mieć przynajmniej 5% zapasu mocy w porównaniu do maksymalnego obciążenia całej instalacji. Zasilacz LED podłączamy do prądu 230V, natomiast sterownik LED RGBW instalujemy między urządzeniem zasilającym a źródłem światła. W sklepie LED Expert znajdziesz wszystkie niezbędne akcesoria przeznaczone do podłączenia taśmy LED RGBW. W swoim asortymencie mamy również profile do taśmy LED, który znacząco zwiększają jej możliwości montażowe, ale także wydłużają żywotność.

Jak podłączyć taśmę LED RGBW?

Aby prawidłowo podłączyć taśmy LED RGBW, potrzebujemy zasilacza oraz sterownika. Należy je odpowiednio dobrać do paska pod względem napięcie zasilającego i pobieranej mocy. Akcesoria powinny mieć około 5% do 10% zapasu w porównaniu do całej mocy zainstalowanego oświetlenia. Podłączając taśmy LED RGBW, ważne jest zwrócenie uwagi na polaryzację „+” dla zasilania i „-” dla kolorów, ponieważ nieprawidłowa ich instalacja sprawi, że pasek nie będzie działał poprawnie. Każda taśma LED RGBW wyposażona jest w 5 przewodów. Jeden z nich jest zasilający, a pozostałe odpowiadają za poszczególne kolory. Taśmy LED RGBW możemy przycinać w wyznaczonych do tego miejscach (sekcje cięcia), a także łączyć w dłuższe odcinki za pomocą specjalnych złączek lub tradycyjnie z wykorzystaniem lutownicy. Pasek LED RGBW mocujemy do powierzchni, odklejając od niego dwustronną taśmę klejącą lub wykorzystując do tego specjalne uchwyty montażowe.