Taśmy LED

Taśma LED to niezwykle popularne źródło światła, które można z powodzeniem wykorzystać do przeróżnych aranżacji. Jest to elastyczny pasek pozwalający na stworzenie praktycznego i niezwykle efektownego oświetlenia. Taśmy LED świetnie odnajdują się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. W zależności od wybranego rodzaju taśmy LED może ona pełnić funkcję oświetlenia dekoracyjnego, zadaniowego lub głównego. Za ich ogromną popularnością przemawia również łatwy sposób montażu. Prawie każdy model taśmy LED wyposażony został w dwustronną taśmę klejącą. Za jej pomocą możemy zamontować pasek LED na dowolnej płaskiej powierzchni. W ofercie sklepu LED Expert znajdziesz wysokiej jakości taśmy LED, które są gwarancją długiej i bezawaryjnej pracy oświetlenia. W swoim asortymencie mamy dostępny również komplet akcesoriów przeznaczonych do ich montażu.

Filtr

Taśma LED – jaką wybrać?

Wybierając taśmy Ledowe, musimy przede wszystkim określić, jakie będą pełniły funkcje. Inny rodzaj taśmy LED należy wybrać do dekoracji, a na inny model zdecydować się w przypadku budowy oświetlenia głównego lub dodatkowego. W naszej bogatej ofercie znajdziesz zarówno jednokolorowe taśmy LED przeznaczone do delikatnego, jak i mocniejszego oświetlenia. Modele typowo dekoracyjne to taśmy LED wyposażone w diody SMD 2835 lub SMD 3528. Dla klientów oczekujących jaśniejszego doświetlenia przygotowaliśmy paski LED o mocy powyżej 14W/m wyposażone w diody SMD 5050 lub SMD 5630. Ogromnym uznaniem w naszym asortymencie cieszą się również taśmy LED COB, które zapewniają w pełni jednolitą linię światła. Nie możemy tutaj zapomnieć o wielokolorowych taśmach, które umożliwiają dowolną zmianę koloru światła. W tym przypadku dostępne są:

  • CCT – taśmy LED z możliwością regulacji barwy bieli
  • RGB – paski LED oferujące dowolny kolor z palety barw RGB
  • RGBW – wszystkie kolory z palety RGB i dodatkowa barwa bieli (ciepła, neutralna lub zimna)
  • RGB+CCT – modele o pełnym spektrum wyboru koloru światła i regulacji barwy bieli

Taśmy Ledowe i ich rodzaje

Taśmy LED możemy podzielić ze względu na ich barwę światła, ale warto zwrócić uwagę również na rodzaj diod, w jaki zostały wyposażone.

Najpopularniejszym i najczęściej wybieranym paskiem LED są taśmy SMD 3528 (rozmiar diody 3,5×2,8mm). Są to dekoracyjne, jednokolorowe taśmy LED. W zależności od wybranego modelu mogą emitować światło w jednej z trzech podstawowych barw bieli lub w wybranym kolorze z palety RGB.

Taśmy LED SMD 2835 (rozmiar diody 2,8×3,5mm) to najbardziej uniwersalny wybór. Dostępne są w różnych mocach i możemy dopasować je do wielu kompozycji oświetleniowych.

Kiedy potrzebujemy mocniejszego oświetlenia, warto wybrać taśmy LED 5050 (rozmiar diody 5x5mm). Występuje one w wersji jednokolorowej lub RGB i mogą generować strumień świetlny o sile nawet 1000 lumenów.

Jeszcze mocniejszym paskiem, który może śmiało pełnić funkcję oświetlenia głównego, jest taśma LED SMD 5630 (5,6 x 3mm). Jest to pasek LED, którego strumień świetlny sięga aż 1800 lumenów/m.

Listwy LED, czyli taśmy w profilu aluminiowym

Szukając sposobu na zbudowanie efektownego i praktycznego oświetlenia z wykorzystaniem taśm LED, warto wykorzystać profile aluminiowe. Listwa LED aluminiowa to doskonały sposób na stworzenie trwałego i estetycznie wyglądającego oświetlenia na bazie taśmy LED. Profile do taśmy LED znacznie zwiększają jej spektrum zastosowań, jak i możliwości montażowe. Wykorzystując odpowiedni model listwy, będziesz mógł zamontować pasek LED w suficie, na ścianie, a nawet na podłodze.

Listwy LED zainstalowane na ścianie lub przy suficie w salonie nadadzą mu niepowtarzalnego uroku. Umiejscowione w kuchni świetnie sprawdzą się w roli oświetlenia dodatkowego. Decydując się na montaż listwy LED na schodach prócz eleganckiego wyglądu, zapewnimy sobie również wyższy poziom bezpieczeństwa. Profile aluminiowe działają jak radiator. Odprowadzają ciepło z diod LED i znacząco wydłużają ich żywotność. Wybierając listwy LED aluminiowe, zapewniamy im również odpowiedni poziom ochrony przed przypadkowym uszkodzeniem. Listwa LED jest odporna na przypadkowe zerwanie, a dzięki zastosowaniu profilu z kloszem nie musimy martwić się o pył lub kurz, który mógłby zaszkodzić zainstalowanej taśmie LED.

Paski LED nie tylko do dekoracji

Taśmy LED to dziś bardzo funkcjonalny rodzaj oświetlenia. Do niedawna paski LED były stosowane głównie jako element dekoracyjny i urozmaicenie aranżacji danego pomieszczenia. Teraz mogą z powodzeniem służyć również, jako oświetlenie dodatkowe lub główne. Wystarczy wybrać taśmy LED o odpowiedniej mocy oraz barwie światła. Oba te parametry są niezwykle ważne, z racji funkcji pomieszczenia, jak i roli, jaką będą w nim odgrywać.

Wybierając taśmy LED 12V lub 24V warto pamiętać o tym, że mają one możliwość swobodnej regulacji jasności świecenia. Oznacza to, że wykorzystując do nich odpowiedni ściemniacz LED, będziemy mieć możliwość swobodnej regulacji mocy strumienia światła. Takie rozwiązanie pozwala nam dopasować jasność taśmy LED do każdej aranżacji, jak i zmienić ją w zależności od potrzeb danego projektu. Oczywiście każdy z naszych klientów ma możliwość wyboru wielokolorowych taśm LED. W takim przypadku wykorzystując sterownik LED, będziesz mieć możliwość nie tylko regulacji jasności, ale także wyboru barwy światła.

Oświetlenie pokoju taśmą LED

Elastyczne taśmy LED wyróżniają się dziś wszechstronnością oraz oferują szerokie możliwości aranżacyjne. Bardzo chętnie stosowane są w różnych wnętrzach, a oświetlenie pokoju taśmą LED jest gwarancją stylowej i ponadczasowej kompozycji. Taśmy Ledowe będziesz mógł z powodzeniem wykorzystać zarówno w roli dodatkowego, jak i głównego oświetlenia.

Modele, które mają stanowić jedyne źródło światła w pomieszczeniu, powinny dysponować mocą świetlną przynajmniej 1200 lm/m. Niezwykle istotny będzie również wybór odpowiedniej barwy światła taśmy LED. To, jak oświetlimy wybrany pokój, ma wpływ na nasze samopoczucie oraz jakość wykonywanej pracy lub nauki. Cieplejsze światło doskonale sprawdza się przy odpoczynku, natomiast chłodniejsze barwy pomagają w skupieniu. W przypadku dekoracji warto wybierać taśmy LED o barwie zgodnej z oświetleniem głównym, choć obecnie kontrastujące ze sobą kolory są równie popularne.

Taśmy LED w pokoju

Dziś w wielu wnętrzach możemy spotkać taśmy LED, które świetnie odnajdują się w przypadku różnych stylizacji. Są bardzo często wybierane zarówno do nowoczesnych aranżacji, jak i minimalistycznych projektów. Ich zastosowanie oferuje wiele możliwości i pozwala na tworzenie nietuzinkowych efektów świetlnych. Taśmy Ledowe są również bardzo łatwe w instalacji. Mogą być zamontowane zarówno na suficie, jak i na ścianach. Można je również wykorzystać do oświetlenia mebli lub innych elementów wyposażenia wnętrza.

W naszym asortymencie znajdziesz bogatą ofertę taśm LED przeznaczonych do zasilania prądem o napięciu 12V, 24V lub 230V. Dostępne są one w wielu barwach światła, dzięki czemu z łatwością dopasujesz odpowiedni model do własnej aranżacji. Dla klientów, którzy lubią często zmieniać wystrój wnętrza, doskonałą propozycją będą wielokolorowe taśmy LED. Ich światło będziesz mógł regulować za pomocą pilota lub aplikacji mobilnej.

Taśmy LED zewnętrzne

Cieszące się coraz większym zainteresowaniem taśmy LED możemy z powodzeniem wykorzystać w przypadku instalacji zewnętrznych. Taśmy pokryte wodoodporną powłoką, podobnie jak neony LED są odporne na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Oznacza to, że doskonale sprawdzają się do efektownego oświetlenia elewacji lub ogrodu. Możemy je wykorzystać do dekoracji lub jako element dodatkowego oświetlenia terenu zewnętrznego naszego domu.

Wodoodporne taśmy LED mają klasę szczelności IP65 lub IP68. Te pierwsze zostały jednostronnie zabezpieczone przezroczystym silikonem. W celu zachowania pełnej szczelności należy podczas ich instalacji wykorzystać profile aluminiowe. Drugi rodzaj taśmy LED IP68 został obustronnie pokryty wodoodporną powłoką. W tym modelu mamy do czynienia z w pełni wodoszczelną ochroną. Są to taśmy LED całkowicie odporne na działanie wody, co oznacza, że możemy stosować je również wewnątrz zbiorników wodnych.

Jak podłączyć taśmę LED?

Podłączenie taśmy LED nie jest trudnym zadaniem, ale wymaga podstawowej wiedzy technicznej. W przypadku instalacji taśmy LED 12V lub 24V niezbędne jest wykorzystanie zewnętrznego zasilacza. Decydując się na taśmy LED 230V, wymagany jest stabilizator napięcia. Wybrany zasilacz LED powinien być odpowiednio dobrany do napięcia zasilającego paska – 12V lub 24V oraz mieć przynajmniej 5% zapasu mocy. Należy go podłączyć przed zainstalowanym oświetleniem. W przypadku 12V co 5 metrów, a przy 24V co 10 metrów paska. Taśmy LED 230V nie wymagają stosowania zasilaczy, ale niezbędny do ich podłączenia jest stabilizator napięcia. Jedno takie urządzenie jest wystarczające do instalacji 50 metrów taśmy LED.

Podłączając każdy pasek LED, należy szczególną uwagę zwrócić na odpowiednią polaryzację przewodów. W przypadku instalacji zasilanych prądem o bezpiecznym i niskim napięciu przewód zasilający podłączyć do „+” natomiast przewód masowy do „-„. Przy instalacji taśmy LED 230V stabilizator zainstalować odpowiednio z kolorystyką przewodów. Przewód fazowy to kabel brązowy, natomiast neutralny to kabel niebieski.

Jak podłączyć taśmę LED bez lutowania?

Taśmy LED sprzedawane są na metry lub w pełnych rolkach, przez co często wymagają indywidualnego dostosowania pod konkretną długość instalacji. Każdy pasek LED możemy swobodnie docinać w wyznaczonych sekcjach cięcia, a także łączyć w dłuższe odcinki. Wybierając taśmy LED w pełnych rolkach, są one zakończone przewodami przyłączeniowymi na końcu i na początku paska.

W przypadku zakupu taśmy LED na metry należy dolutować przewody przyłączeniowe lub zdecydować się na alternatywę, jaką są złączki. Wyposażone w klipsy pozwalają na szybkie podłączenie paska LED do zasilacza lub połączenie kilku odcinków taśmy w jeden dłuższy. Występują one zarówno w wersji prostej, jak i z przewodami przyłączeniowy, a także dostępne są modele kątowe, niezastąpione przy łączeniu taśm LED w narożnikach. W celu podłączenia taśmy LED bez lutowania należy wsunąć pasek pod blaszki znajdujące się w klipsie. Złączki do taśm LED stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnej metody lutowania przewodów. Pozwalają na proste łączenie taśm LED i nie wymagają wykorzystania żadnych dodatkowych narzędzi.

Jak podłączyć taśmę LED do sterownika?

Uniwersalność i wszechstronność taśm LED to również kompatybilność z większością dostępnych na rynku inteligentnych systemów sterowania. Podłączając taśmę LED do sterownika, otrzymamy możliwość kontroli nad jej światłem za pomocą pilota, sterownika ściennego lub aplikacji mobilnej. Najpopularniejszy na rynku sterowniki Mi-Light pozwolą Ci na dowolną zmianę natężenia światła w przypadku jednokolorowych LED, na regulację barwy przy CCT i wybór koloru RGB. Prócz podstawowych funkcji będziemy mieć również możliwość włączenia jednego z wielu automatycznych programów takich jak efekt stroboskopu czy płynna zmiana kolorów.

Sterownik LED podłączamy między zasilaczem a taśmą LED. Musimy pamiętać o tym, aby maksymalna moc zamontowanej instalacji nie przekraczała tej obsługiwanej przez urządzenie sterujące. W przypadku bardziej rozbudowanych instalacji należy wykorzystać dodatkowe sterowniki lub wzmacniacze sygnału. Do obsługi taśmy LED i sterownika niezbędne jest urządzenie sterujące. W naszym asortymencie znajdziesz różne modele pilotów i kontrolerów ściennych umożliwiających swobodne sterowanie każdą dostępną w naszej ofercie taśmą LED.

Jak zamontować taśmy LED?

Montaż taśm LED nie jest skomplikowanym zadaniem, przez co stosowane są coraz częściej w przypadku wielu współczesnych aranżacji. Paski LED możemy zamontować na dowolnej płaskiej powierzchni z wykorzystaniem fabrycznej taśmy dwustronnej. Wyposażona w nią została większość taśm LED, jednak podczas jej odklejania należy zwrócić szczególną uwagę, aby klej pozostał na montowanym pasku. Instalacja paska LED przy pomocy dwustronnej taśmy montażowej jest banalnie prosta. Odklejamy po prostu taśmę od paska i przyklejamy go do powierzchni montażowej. Pamiętajmy jednak o tym, aby była ona odpowiednio oczyszczona i odtłuszczona.

Taśmy LED warto montować na powierzchni dobrze odprowadzającej ciepło. Wykorzystując do tego celu profile montażowe lub aluminiowe listwy, zdecydowanie wydłużysz żywotność diod LED, jak i całej swojej instalacji oświetleniowej. Taśmy LED zewnętrzne i te o klasie szczelności IP68 (dwustronnie zabezpieczone powłoką wodoodporną) nie zostały fabrycznie wyposażone w taśmy montażowe. Ten rodzaj pasków LED możemy z powodzeniem zamontować za pomocą dedykowanych uchwytów (dostępnych w naszej ofercie).

Jak przykleić taśmę LED do sufitu?

Przyklejenie taśmy LED do sufitu wymaga wykorzystania niezbędnych akcesoriów i odpowiedniego przygotowania miejsca montażu. Niezbędny do montażu taśmy LED na suficie jest profil aluminiowy, którego wielkość zależy od wysokości gzymsu. Montaż listwy LED na suficie należy zacząć od przyklejenia taśmy do powierzchni profilu. Najlepiej zrobić to przed montażem listwy na suficie, jak i podłączyć do niej niezbędne przewody przyłączeniowe. Gotowe listwy LED możemy z powodzeniem zamontować na powierzchni sufitu lub we wcześniej przygotowanym otworze montażowym. W przypadku bardziej rozbudowanych odcinków niezbędne będzie połączenie taśm LED na suficie w dłuższe odcinki. W przypadku łączenia taśm LED w profilach nie można zastosować złączek, a do tego celu należy wykorzystać standardową lutownicę.

Taśma LED samoprzylepna

Większość taśm LED dostępnych na rynku została wyposażona w dwustronną taśmę montażową. To duży atut, który pozwala łatwo zamontować taśmy LED na dowolnej płaskiej powierzchni, która przed tym wymaga dokładnego wyczyszczenia i odtłuszczenia. Taśmy Ledowe warto montować wyłącznie na powierzchniach odpowiednio odprowadzających ciepło. Doskonale sprawdzają się do tego aluminiowe płaskowniki lub dedykowane profile do taśm LED.

W celu montażu paska LED należy odkleić warstwę ochronną taśmy, a następnie przykleić go do wybranej powierzchni. Decydując się na montaż taśmy LED w profilu, znacząco wydłużymy żywotność diod LED, jak i zwiększymy trwałość samego kleju. Taśma LED samoprzylepna cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem i jest dosyć łatwa w montażu. Przestrzegając podstawowych zasad instalacji taśm LED, jesteśmy w stanie stworzyć trwałe i efektowne oświetlenie. Z powodzeniem wykorzystamy je zarówno w instalacjach wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Taśma LED na metry

Wybór taśmy LED na metry bardzo często rozwiązuje problem montażu pasków LED w przypadku krótkich lub bardziej rozbudowanych instalacji oświetleniowych. Taśma LED na metry docinana jest pod indywidualne preferencje klienta. Oznacza to, że wybierając ją, otrzymasz dokładnie taką ilość metrów, jaką zamówiłeś.

Taśma LED docinana jest z pełnych rolek o długości 5 metrów lub długiej szpuli 50 m. Przy każdym produkcie dostępnym w naszej ofercie w opisie znajdziesz dokładną informację na temat maksymalnej długości odcinka. Pamiętaj, że decydując się na indywidualną długość taśmy LED, nie ma ona wyprowadzonych przewodów przyłączeniowych. W przypadku takich pasków niezbędne jest dolutowanie kabli instalacyjnych bądź zastosowanie dedykowanych złączek lub przewodów przyłączeniowych. Jeśli jesteś zainteresowany długim odcinkiem taśmy LED, możesz zlecić nam jej połączenie w dłuższe odcinki, kontaktując się z działem handlowym LED Expert.

Ledy na taśmie – wybór diody

Diody LED zainstalowane na pasku możemy podzielić na kilka podstawowych modeli. Najczęściej w przypadku taśm LED występują diody SMD o różnych wymiarach. W zależności od wybranego rodzaju mogą one emitować światło o dekoracyjnym strumieniu światła lub być przeznaczone do mocniejszego doświetlenia wnętrza. Diody SMD wyglądem przypominają płaskie, kwadratowe chipy. Dostępne są one w podstawowych barwach bieli (ciepła, neutralna lub zimna), a także w wielokolorowych wersjach RGB, RGBW lub CCT.

Coraz większym uznaniem wśród naszych klientów cieszą się taśmy LED COB. Zapewniają one w pełni jednolitą i bezpunktową linię światła, która jest pożądana w przypadku wielu instalacji oświetleniowych. Taśma LED wyposażona w diody COB wyróżnia się dużym zagęszczeniem diod. Nawet w przypadku montażu w płaskim profilu zapewnia w pełni jednolite światło bez widocznych poszczególnych punktów światła. Taśmy Ledowe wyposażone w diody COB wyróżniają się również wyższą wydajnością od tych SMD. Są w stanie wygenerować strumień świetlny na poziomie 1200lm/m przy poborze jedynie 12W mocy.

Czy taśmy LED można ciąć?

Taśma LED została specjalnie przystosowana do docinania na odpowiednią długość. Nie możemy tego jednak robić w dowolnym wybranym przez siebie miejscu. Pasek posiada specjalne oznaczenia, które wyznaczają jego sekcje cięcia. Wybierając taśmę o napięciu 12V, strefy cięcia występują co 3 diody, a w przypadku taśm 24V co 6 diod. Taśmy LED pod 230V docinane są w wersji 2835 co 10 cm, natomiast w przypadku modelu COB co 50 cm.

Sekcje cięcia taśmy LED nie są umieszczone przypadkowo. Mają one ścisły związek z samą budową taśmy, wskazując miejsca, które pozwalają na odseparowanie od siebie poszczególnych sekcji, nie uszkadzając jej. Docinając pasek LED w sekcji cięcia mamy gwarancję, że nie uszkodzimy żadnej diody i oba odseparowane od siebie odcinki będą w pełni sprawne. Standardowe taśmy LED bez wodoodpornej powłoki możemy docinać za pomocą zwykłych nożyczek. Taśmy LED zewnętrzne zabezpieczone przezroczystym silikonem wymagają wykorzystania nożyka tapicerskiego, z uwagi na grubą warstwę wodoodpornej powłoki.

Taśma LED w profilu czy bez?

Nasi klienci często zadają nam pytanie, czy taśmy LED należy montować w profilach aluminiowych. Kiedy zależy nam na trwałej i bezproblemowej pracy instalacji oświetleniowej, warto zdecydować się na profile do taśm LED. Te wykonane z aluminium potrafią nawet kilkukrotnie wydłużyć żywotność diod, a także chronią taśmy przed przypadkowym zerwaniem czy uszkodzeniem.

Aluminium, z którego zostały wykonane działa jak radiator, odprowadzając ciepło generowane przez długi okres pracy taśmy LED. Dzięki temu diody na pasku nie nagrzewają się, co wpływa na ich trwałość i żywotność. Jeśli chcemy cieszyć się użytkowaniem pasków przez długie lata, to profile do taśm LED są absolutnie obowiązkowe. Listwy LED zamontowane w profilu zainstalujemy za pomocą uchwytów, a jeśli nie chcemy wiercić w meblach lub ścianach, możemy wykorzystać do tego klej lub taśmy montażowe. Oczywiście z uwagi na liczne ograniczenia miejsca montażowego, czasami wykorzystanie profilu aluminiowego nie jest możliwe. W takim wypadku warto wybrać taśmy aluminiowe bądź płaskowniki, na których zainstalujemy paski LED.