Zasilacz 12V

Zasilacze 12V wykorzystywane są do zasilania LED i innych urządzeń elektronicznych wymagających do pracy prądu stałego 12V DC. Jest to najczęściej wykorzystywane niskie i bezpieczne napięcie zasilające nie tylko w oświetleniu LED, ale również w elektronice użytkowej. Zasilacz 12 V działa na zasadzie zmiany prądu przemiennego z gniazdek domowych 230V na prąd stały 12V DC. Każdy dostępny w naszym asortymencie zasilacz 12V do LED to sprawdzone i niezawodne urządzenie. Wyposażone w szereg zabezpieczeń gwarantują bezpieczną pracę, ale również długie i bezawaryjne działanie. W ciągłej sprzedaży oferujemy zasilacze 12V przeznaczone do instalacji wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Dostępne są produkty w różnych mocach, dzięki czemu bez najmniejszego problemu w sklepie LED Expert znajdziesz zasilacz 12V, który sprawdzi się w przypadku Twojej instalacji oświetleniowej.

Filtr

Zasilacze 12V

Zasilacz 230V na 12V to produkt niezbędny do instalacji oświetlenia zasilanego prądem o bezpiecznym i niskim napięciu 12V DC. Wykorzystamy go podczas podłączenia takich produktów jak neony LED, czy taśmy Ledowe, które do pracy wymagają zasilacza impulsowego o stabilizowanym napięciu wyjściowym. Odpowiednio dobrany zasilacz LED 12V będzie miał ogromny wpływ na trwałość i jakość całej naszej instalacji oświetleniowej. Warto przy wyborze wszystkich komponentów do podłączenia oświetlenia skupić się nie tylko na jego estetyce, ale również zwrócić uwagę na wybór wysokiej jakości produktów. Połączenie odpowiedniego źródła światła z zasilaczem o dobrych parametrach zapewni nam poprawne działanie oświetlenia, a także niską awaryjność całego układu. Zasilacz 12V to komponent, który odpowiada za ustabilizowanie napięcia, potrzebnego do zasilenia oświetlenia wykonanego w technologii LED. Aby uzyskać w pełni zadowalający efekt z podłączonych instalacji oświetleniowej, niezbędny będzie wybór zasilacza spełniającego wymagania podłączonych urządzeń. W zależności od miejsca montażu i warunków instalacji należy zwrócić uwagę nie tylko na jego prawidłową moc, ale również na rozmiar i klasę szczelności.

Zasilacz LED 12V – jak działa?

Standardowe napięcie, które występuje w gniazdkach domów, wynosi 230V. Coraz szybciej rozwijająca się technologia LED sprawiła, że wiele produktów oświetleniowych wymaga dziś jednak prądu o bezpiecznym i niskim napięciu. Zasilacz LED 12V służy do zamiany prądu zmiennego o napięciu 230V, na prąd stały 12V zapewniając prawidłowe działanie właśnie tego rodzaju oświetlenia. Do zasilania oświetlenia LED powinniśmy wykorzystywać jedynie zasilacz impulsowy 12V, który poprzez zastosowanie mostka Graetza i odpowiednich kondensatorów sprawia, że jego napięcie wyjściowe jest stałe i stabilizowane. Zasilacze 12V mogą być również wyposażone w filtr PFC, czyli układ pilnujący, aby współczynnik mocy pobieranej do tej wydzielanej przez zasilacz był jak najbliższy. Zasilacz stabilizowany 12V następnie został wyposażony w liczne zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe i przeciwprzepięciowe, które gwarantują jego bezpieczną i stabilną pracę. Zasilacze LED to konstrukcja oparta o układ pracujący w sposób cyfrowy (impulsowy) gwarantując stabilność napięcia na wyjściu, co sprawia, że wszystkie podłączone do niego produkty LED nie mrugają i działają prawidłowo.

Zasilacz 12V do LED – jaki wybrać?

W asortymencie sklepu LED Expert znajdziesz bogaty wybór zasilaczy impulsowych o stabilizowanym napięciu wyjściowym 12V. W stałej sprzedaży znajdują się kompaktowe zasilacze Ultra-Slim o mocy do 360W, a także małe zasilacze meblowe o mocy od 12W do aż 100W. Oba te modele zasilaczy 12V doskonale sprawdzą się w miejscach o ograniczonej powierzchni montażowej. Do standardowych instalacji wewnętrznych, kiedy nie mamy ograniczonej przestrzeni miejsca instalacji zasilacza 12V, z powodzeniem możemy wybrać urządzenia modułowe. Zasilacze modułowe dostępne są do mocy aż 700W. Są one najlepszym rozwiązaniem w przypadku obszernych instalacji oświetleniowych o dużym poborze mocy. Przygotowaliśmy również zasilacze 12V przeznaczone do instalacji zewnętrznych, jak i łazienkowych. Zasilacze hermetyczne o klasie szczelności IP67 są odporne na działanie wilgoci, pyłu i kurzu. W przypadku kiedy będziesz chciał zainstalować swój zasilacz 12V w puszce instalacyjnej FI60 mm, dostępny jest zasilasz dopuszkowy. Jest to urządzenie o specjalnej konstrukcji, dzięki której jego średnica nie przekracza 60 mm.

Zasilacz 230V na 12V – podłączenie

Podłączenie taśmy LED, czy innego źródła światła do zasilacza nie stanowi większego wyzwania nawet dla laika oświetleniowego. Zasilacz 12V w zależności od wybranego modelu został wyposażony w złącza śrubowe lub wychodzące przewody instalacyjne. Zasilacz na wyjściu – przewód czerwony i czarny należy podłączyć bezpośrednio do zasilanego źródła światła lub do sterownika, pamiętając o odpowiedniej polaryzacji przewodów. Przewód zasilający „+” podłączamy do plusa na taśmie LED, natomiast przewód masowy „-” do minusa. W przypadku zasilaczy wyposażonych w złącza śrubowe zrobimy to w podobny sposób, wykorzystując do podłączenia własne przewody instalacyjne. Zasilacze LED 12V na wejściu podłączymy bezpośrednio do instalacji 230V. Tutaj podobnie należy zwrócić uwagę na polaryzację przewodów oraz podłączyć odpowiednio przewód fazowy L (brązowy) oraz neutralny (N) do odpowiednich złączy zasilacza. Warto zadbać również o uziemienie (przewód żółto-zielony), które zapewni prawidłowe, ale i bezpieczne warunki pracy wszystkich urządzeń przewodzących prąd.

Zasilacz impulsowy 12V o ustalonym napięciu i natężeniu prądu

Zasilacze impulsowe 12V to komponenty zmieniające prąd zmienny na prąd stały o bezpiecznym i niskim napięciu. Zbudowane na podstawie przetwornicy napięcia służą do przetworzenia prądu o napięciu przemiennym na napięcie jednokierunkowe o niskim napięciu. Zasilacz impulsowy 12V stanowi odpowiedź na coraz szybciej rozwijającą się technologię LED, która wymaga odpowiedniego prądu do pracy. Zasilacz 12V wykonany w tej technologii wyróżnia się wysoką sprawnością, która w przypadku tych urządzeń może wynosić nawet powyżej 90%. Warto zwrócić również uwagę na niewielkie wymiary zasilaczy impulsowych oraz ich niską wagę w porównaniu z tradycyjnymi transformatorami. Zasilacz impulsowy 12V bardzo często charakteryzuje się również szerokim zakresem napięcia wejściowego, dzięki czemu jest odporny na zakłócenia napięcia sieciowego, ale także może być stosowany we wszystkich krajach świata.

Zasilacz stabilizowany 12V

Zasilacz LED 12V to komponent stałonapięciowy o stabilizowanym napięciu wyjściowym. Służy on do zasilania prądem o ustalonym napięciu urządzeń elektronicznych i oświetlenia LED wymagającego do pracy prądu o niskim, lecz stałym napięciu 12V. Zasilacz stabilizowany 12V poprzez odpowiednią konstrukcję nie zmienia swojego napięcia wyjściowego razem ze zmianą napięcia sieci i obciążenia prądu. Oznacza to, że wybierając zasilacz 12V o mocy 100W i podłączając do niego oświetlenie o mocy 60W, Twój zasilacz nie pobierze więcej mocy niż całkowita moc podłączonych LED (+ szczątkowe zużycie prądu zasilacza). Każdy zasilacz LED 12V posiada wbudowane układy regulacji, jak i liczne zabezpieczenia przeciwprzepięciowe i przeciążeniowe. Są one w pełni bezpieczne w działaniu i nawet w momencie przeciążenia sieci nie spowodują uszkodzenia podłączonych do nich urządzeń elektronicznych. Wybierając oświetlenie LED 12V, warto zapoznać się z szeregiem różnych zasilaczy i wybrać ten, który idealnie sprawdzi się w przypadku danego rodzaju instalacji. W naszym asortymencie znajdziesz bogaty wybór zasilaczy 12V, które spełnią wymagania każdego z naszych klientów.